Doğada Nasıl Yön Bulunur?

0
698

Hiç durmadan koşturduğumuz, geçim derdi- iş hayatı- sosyal çevre üçgeninde sürekli bir yere yetişme derdinde olduğumuz yaşam denilen bu yerde kimi zaman nefes almaya, kendimize dönmeye, kendimizi dinlemeye büyük bir ihtiyaç duyarız. Bazen de yalnızca durmak ve bulunduğumuz anın keyfini yaşamak isteriz. Şehirden uzaklaşmak, yeni yerler görmek, kendimizle baş başa kalmak belki de kendimize vereceğimiz en özel hediyedir. İşte tam da bu istekler bizleri doğaya dönmeye, rotamızı doğaya çevirmeye iter.

Son yıllarda şehir hayatının zorlukları ve elbette gündelik stres nedenli birçok insan yüzünü doğaya ve doğal olana dönmeye başladı. Doğa bilincinin artması ve doğanın sonsuz nimetleri düşünüldüğünde ise bu çok yerinde bir karar haline geldi. Eğer sizin de tatil anlayışınız içerisinde büyük binaların içine sıkışıp kalmamak, saç-makyaj yapmadan özgür olmak, sabahları yemek sırası beklemeden kendi yiyeceğini hazırlamak, denize girmek için sahilde boş yer arayışına girmeden denize süzülmek var ise kamp yapmak tam da size göre! Çünkü bu eylemin doğasında özgürlük ve huzur var. Peki, bu huzurlu ortamda nasıl yön bulabileceğinizi hiç merak ettiniz mi?

Elbette gündelik yaşantımızda harita uygulamaları sayesinde her yere kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Fakat doğa bu imkânlardan uzak bir yer. Biraz da bu yüzden eşsiz ve çekici! Eğer siz de doğada yön nasıl bulunur merak ediyorsanız bu yazımız tam da sizlere göre.

Doğa’ya Doğru

Kampçılık aktivitesi ya da doğa yürüyüşleri doğa ile iç içe yaşamayı sağlarken aynı zamanda doğadan nasıl faydalanabileceğinizi sizlere öğreten zorlu fakat eğlenceli aktivelerdir. Ancak doğa gezintileriniz esnasında dikkatli olmalı, kendinizi ağaçların yeşilliğine ve kuşların cıvıltısına kaptırırken bir yandan da tedbiri elden bırakmamalısınız. Kamp yaparken ya da doğa yürüyüşleri esnasında her zaman yanınızda bir pusula olması yönünüzü kolayca bulabilmenizde size yardım edecektir. Ancak yanınıza pusulanızı almamış veya pusulanızı kaybetmiş olabilirsiniz.  Bu durumda yönünüzü bulmak için doğa sizlere yardımcı olacak.

Güneşi Takip Etmekle Başlayalım

Eğer ki açık havada ve gündüz vakitlerindeyseniz güneş size çok yardımcı olacaktır. Herkesin bildiği üzere güneş her zaman doğudan doğar. Bu da demek oluyor ki basit bir matematikle yönünüzü çözebilirsiniz. Öncelikle sağ kolunuzu doğuya ve sol kolunuzu da batıya döndürün. Bu şekilde durduğunuzda yüzünüz kuzeyi gösterir iken sırtınız da güneyi gösterecektir.

 Yosunlar En Büyük Destekçiniz Olabilir

Deniz içerisinde görmekten pek hoşlanmadığımız yosunlar doğada sizlere oldukça fazla yardımcı olabilir. Yosunlar genellikle taşların ve ağaçların kuzey yüzlerinde oluşurlar ki bu yüzden yosunlar sizlere her zaman kuzeyi gösterir.

Eğer ki göl kenarı gibi sulak bir bölgede değilseniz, yosunlar sizlere kuzeyi gösterecektir. Eğer ki nemli bölgelerden birindeyseniz böyle bölgelerde ağaçların açık alanda ve üst yüzeylerinde oluşan yosunlara bakmalısınız. Bu yosunlar sizi daha doğru yönlendirecek ve kuzey yönünü bulmanızı sağlayacak.

Çalışkan Karıncalar

Karıncalar yuvalarının kapısını her zaman güneye doğru yaparlar. Çalışkan karıncaların yuvalarını izleyerek güney yönünü kolayca kavrayabilir ve nereye gitmeniz gerektiğini basitçe çözebilirsiniz.

Gölgelerin Gücü Adına

Bulunduğunuz bölgede çevreyi biraz kolaçan ederek bir uzun sopa bulun. Bu boyu 1 metreye yakın olan herhangi bir ağaç dalı ya da sopayı yere dik duracak şekilde sabitlemekle işe başlayın. Sopanızın oluşan ilk gölgesinin ucunu kaybolmayacak şekilde işaretlemelisiniz. Bu işaret size yarım saat sonra oldukça büyük bir bilgi verecek. Evet, bu ilk çizginin üzerinden yaklaşık yarım saat geçtikten sonra oluşan ikinci gölgenin de ucunu işaretleyin.

Bu iki ucu birleştirecek bir doğru çizerek devam edin. İlk noktayı solunuza, ikinci noktayı ise sağınıza alınca yüzünüzün baktığı yön kuzeyi gösterecektir ki bu kesin bir yön bulma yöntemidir.

Kutup Yıldızı ve Takım Yıldızlarıyla Harikalar Yaratın

Bunun için biraz da yıldızları bilmeniz de fayda olacaktır. Fakat geceleri gökyüzünün açık olduğu zamanlarda kutup yıldızı diğer yıldızlardan en parlak haliyle dikkatleri çekmeyi başaracağı için onu kolayca anlayabilirsiniz. Kutup yıldızı ve takımyıldızları yardımıyla yönünüzü ve gitmek istediğiniz noktayı bulabilirsiniz.

Çocukluğunuzun En Büyük Dostu: Ay Dede

Ay yön bulma konusunda sizlere her zaman yardımcı olacaktır. Bunun için biraz dikkatli olmalısınız Örneğin eğer güneş batmadan önce ayı görüyorsanız ışıklı taraf batı yönünü, gece yarısından sonra görünüyor ise ışıklı taraf doğu yönünü gösterecektir. Bu da kolaylıkla yolunuzu bulmanızı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here