Dünya Turuna Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

0
677

Hepimizin aşina olduğu bir cümle vardır: Ölmeden önce dünya turu yapmak istiyorum. Bu cümle kimilerine biraz garip ve romantik gelebilir fakat dünya turu, hangimizin ölmeden önce yapılacaklar listesinde yer almıyor ki?

Bu koca dünyadaki tek bildiğimiz yerin içinde bulunduğumuz şehir ya da yalnızca birkaç ülkeden ibaret olduğunu düşündüğünüzde bu size de biraz haksızlık gibi gelmiyor mu? Dünyalı bireyler olarak dünyayı görmek ve ufkumuzu genişletmek hepimizin hakkı. Ancak bu imkâna daha erişememiş olabilir ya da biraz daha beklemek zorunda olabiliriz. Eğer ki planlarımız arasında dünya turuna yakın vadede çıkmak varsa dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da mevcut. Eğer siz de dünya turuna çıkmadan önce yapılması gerekenleri merak ediyorsanız bu yazımız tam da sizlere göre. Peki, dünya turuna çıkmadan önce ne yapmamız gerekiyor?

İhtimalleri Değerlendirin

Uzun sürecek yolculuklar çoğumuz için büyük oranda göz korkutucu olabilmektedir. Bunun en büyük nedeni de bilinmezlik korkusudur. Çocukluğumuzdan beri aşina olduğumuz bu bilinmeyenden korkma durumumuz ama yine de onu arzulamamız en ilkel duygularımızdan biri olsa gerek. Bu yüzden uzun süreli dünya turuna çıkmadan önce her ihtimali düşünmek, olasılıkları iyice gözden geçirmek ve hazırlıkları buna göre yapmak sizleri olası olumsuzluklardan koruyabilir.

Evraklarınızı Mutlaka Kopyalayın

Kendinizi ifade edebilecek kadar ikinci bir dile sahip olabilirsiniz. Fakat çıktığınız turun dünya turu olduğunu düşündüğünüzde ve dünyada kullanılan birçok dil olduğunu da hesap ettiğinizde her zaman tedbirli olmanızda fayda vardır. Bu nedenle gerekli evraklarınızın kopyalarını ve sanal ortamlarda yedeklerini almalısınız. Pasaportunuzun, diplomalarınızın, vesikalık ve biyometrik fotoğraflarınızın, varsa işinize yarayabilecek kimlik kartları ve gerekli olduğunu düşündüğünüz banka ya da diğer evraklarınızın birer kopyalarını ve sanal ortamda yedeklerini almak olası her kötü ihtimale karşı hazır olmanızı sağlayacak.

Vekâlet Hayat Kurtarabilir

Dünya turuna çıkıyorsanız uzun süre kendi ülkenizde olamayacaksınız demektir. Bu nedenle kendi ülkenizde bazı resmi işlerde imzanız gerektiğini de önceden düşünmelisiniz. Karşılaşabileceğiniz her türlü sorun ve gerekli işler için güvendiğiniz bir yakınınıza tam yetkili vekâlet vererek dünya turunuzdayken bu ayrıntılarla sıkılmamış olursunuz.

Üzerinize Kayıtlı Faturaları Kapatın Ya da Dondurun

Bu ayrıntı genellikle kimsenin aklına gelmeyen ancak oldukça önemli bir ayrıntıdır. Eğer dünya turuna çıkacaksanız uzun süre evinizde olmayacaksınız demektir. Bu nedenle üzerinize kayıtlı olan her aboneliği dondurmak ya da iptal ettirmek tasarruf etmenize ve tur bitiminde birikmiş borçlarla karşılaşmamanıza yarar.

Yanınıza Aldığınız Her Şeyi Önceden İnceleyin

Her ülkenin birbirinden farklı kuralları olduğunu ve ülkelere girerken ülkenin şartlarını gözden geçirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Örneğin yanınızda taşıdığınız bir şey tamamen zararsızdır fakat gitmek istediğiniz ülke tarafından kabul edilmeyen yasaklı bir ürün olabilir.

İlk Yardım Öğrenin

Dünya turuna çıkmadan önce ilk yardım öğrenmek her zaman daha güvenli dolaşımda olduğunuzu gösterir. Her ihtimale karşı yanınızda kan grubunuzun olduğu kartı da taşımalısınız.

Dünyanın Bin bir Türlü Hali Var

Dünya turuna çıkmadan önce mutlaka özel sağlık sigortalarını ayrıntılı olarak araştırın ve mümkünse sigortanızı yapacak olan kişiyle yüz yüze görüşün. Sigortacı ile seyahatinizi ayrıntılarıyla konuştuktan sonra sizlere en uygun poliçeyi imzalayın.

Yanınızda En Çok Kullanılan Dövizlerden Bulundurun

Her ihtimale karşı dünya genelinde en çok kullanılan dövizler her zaman yanınızda bulunsun. Bu gideceğiniz ülkede parasal sorun yaşamanızı minimuma indirecektir. Bu nedenle planlamalarınız doğrultusunda bir miktar dövizi banka hesabınıza değil cüzdanınıza yerleştirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here