Dünyanın En Tuhaf Müzeleri

0
942

Müze denildiği zaman aklımıza medeniyetler ile ilgili düşüncelerin gelmesi son derece normaldir. Ancak müze yalnızca geçmişle ilgili olmak zorunda değildir. Öyle ki günümüz dünyasında birbirinden ilginç müzeler vardır. Kuruluş amaçları birbirinden değişik ve aslında bakarsanız bir o kadar tuhaf olan bu yerler alışık olduğumuz müzelerle uzaktan yakından benzemiyor. Bu nedenle müzeleri geçmişi ve bugünü muhafaza eden özenle tasarlanmış alanlar olarak kabul etmeli ve bakış açımızı biraz olsun farklı bir noktaya taşımalıyız. Örneğin Dünyanın en tuhaf müzeleri nelerdir? İşte başlıyoruz.

Kötü Sanat Müzesi- Amerika Birleşik Devletleri

Adından da anlaşılacağı üzere bu müze muhteşem eserleri göstermek şöyle dursun birbirinden kötü eserleri göstermek amacıyla kurulmuş. Öyle ki bu müzede oldukça kötü sanat icra etmiş yeteneksiz sanatçılara ait 600’e yakın parça bulunuyor. Bunlardan en çok ilgi göreni ise Mona Lisa.  Massachusetts’te bulunan bu müze, popüler olmayan ressamların yaptığı ve insanların “kötü” veya “çirkin” diye hitap ettikleri eserlerden meydana geliyor. 1994’ten bu yana kötü resimleri sergileyen bu müze oldukça tuhaf!

Icelandic Phallological Museum, Reykjavík

İzlanda’da bulunan ve bir hayli tuhaf olan bu müze penis ve penise dair her şeyi sergileme amacıyla kurulmuş! Öyle ki müzede 93 tür hayvana ait 280 adet örnek bulunuyor. Bu örneklerden 55 balina penisi, 36 fok penisi ve 118 tane çeşitli kara memelilerine ait penis yer alıyor. Geri kalan penisler ise yine farklı türlere ait. Eğer insan penisinin olup olmadığını merak ediyorsanız burası daha da tuhaf. Temmuz 2011’de bir bağışçıdan elde ilk insan penisi bir süre sonra büzüşerek renk değiştirmiş. Bu nedenle de Reykjavik’te hala daha genç ve daha büyük bir insan penisi arayışı hâkim.

Museum of Broken Relationships

Zagreb’de bulunan bu müze, kırık kalpler müzesi. Çoğunlukla eski ilişkilerden kalan obje ve bu ilişkilerin simgeleri haline gelen bir takım eşyalar ile oluşturulan müze bir hayli tuhaf! Üstelik müzenin kurucusunun, dünyanın tüm terk edilenleri için tasarladığı bir enstrüman da müze içerisinde bulunuyor. Theraphy Instrument adlı bu enstrüman (!)aslında bir balta ve eski sevgilinizin eşyalarını kırıp döküp rahatlamak için orada bulunuyor.

Meguro Parasitological Museum / Tokyo, Japonya

Tokyo’da bulunan bu müzede parazitlere dair ne varsa görebilmeniz mümkün! Burada sergilenen parazitlerin hangi organlara ne şekillerde temas ettiğini gözler önüne seren grafik temsillerde bulunuyor. Parazit araştırmaları yapan bilimsel bir tesiste yer alan bu müze, dünyada tek ve eşsiz. Eh bir o kadar da tuhaf.

Le Musée des Egouts / Paris, Fransa

Paris’te yer alan bu Kanalizasyon Müzesi dünyanın en tuhaf müzeleri arasına girmeyi kesinlikle hak eden bir müze. Akla ilk gelen soru koku sorunu. Kimilerine göre bu müzedeki koku oldukça keskinken kimileri ise tahmin edildiği kadar kötü olmadığını söylüyor. 1200’lü yıllarda Kral Philippe Auguste’ün emriyle kurulmuş bu Paris kanalizasyon sistemi. Günümüzde ise yerin altında son derece iyi düzenlenmiş kilometrelerce tünelden meydana geliyor. Bu sistemin yaklaşık 450 metresini bugün yaya olarak duvarların kenarlarındaki kaldırımlar yardımıyla yürüyerek gezebiliyorsunuz.

Saç Müzesi, Kapadokya

Bu tuhaf müzelerden birisi de bizim coğrafyamızda yer alıyor. Müzenin konusu kadar hikâyesi de ilginç. Evet, Kapadokya’da Avanos’da bulunan Saç Müzesi.

Normalde bir çömlekçi dükkânı olan sonrasında ise tesadüf eseri müze haline gelen bir yer burası. 1979’dan beri 16.000 saç örneğine ulaşılmış. Hikâyesi ise bir hayli tuhaf… Müzenin sahibi olan Avanoslu çömlek ustası Galip Körükçü’nün 40 yıl önce Kapadokya’da tanıştığı Fransız bir kadından çok etkilenmesiyle başlıyor bu müzenin hikâyesi…  Galip Bey çok etkilendiği ve 3 ay sonra Fransa’ya dönmek zorunda kalan Fransız kadından bir tutam saç istiyor ve saçı atölyesinin duvarına asıyor. Daha sonra duvardaki saçın hikâyesini dinleyen her kadın da hikâyeden ve aşktan etkilenerek saçlarından bir tutam keserek Galip Körükçü’ye bırakıyor. O günden bugüne ise bu çömlek atölyesinde dev bir koleksiyon, haliyle de tuhaf bir müze oluşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here