Elazığ’da Nereye Gidilir?

0
1070

Gakgoşlar diyarı Elazığ’dan merhaba! Tarih kokan bu şehre gezmeye gelecek olan ya da bu şehirde doğmuş olsa bile bir türlü gezme fırsatını bulamamış olan gezgin dostlarımıza Elazığ’da ne yapılır?, bu şehrin oluşumundaki gizemli tarihi yapılar nelerdir? kısacası Elazığ’da nereye gidilir? sizlere onlardan bahsetmeye çalışacağız.

 Kısaca Elazığ Tarihi

Elazığ’ın bugünkü ismi Sultan Abdülaziz’in şerefine verilen ‘Mamuret-ül Aziz’den türetilen ‘Elaziz’ kelimesinden gelmektedir. Türkiye’nin birçok şehri gibi Elazığ için de baştan sona ‘’Kültür Şehri’’ diyebiliriz. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan yaklaşık 4000 yıllık kadim şehrin doğası, tarihi, sanatı ve misafirperverliği ile sıcacık karşılıyor bizi. Buraya ayrıca bir parantez açmak gerekirse yaz aylarında gerçekten de muhteşem bir sıcaklığı var! Artuklu- Selçuklu- Bizans- Osmanlı ve daha birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu güzel şehirde ilk durağımız Elazığ’ da simgeleşmiş hale gelen ve daha kazılarının bile tamamlanmadığı kocaman bir mahalleye ev sahipliği yapan Harput Kalesi olmuştu. Panoramik olarak şehri görebileceğiniz en güzel yerlerin başında gelen bu ilçe eski zamanlarda bir kent olarak yaşamış ve günümüz Malatya’sı dahil bir çok şehri kapsayan bir beylikti.

Eski Elazığ Garı
Eski Elazığ Garı

 Elazığ üç tarafı sularla çevrili bir yarım ada gibi

Günün ilk ışıklarıyla birlikte Elazığ gezimiz için yollara koyuluyoruz. Günün sıcak saatlerinde serin bir yerlere kaçabilme fikriyle Hazar Gölü yolunu tutuyoruz. Göl kenarında var olan işletmelerden Baraka Cafe’ye oturup soğuk içecekler eşliğinde bir yandan hayvanları severken bir yandan da göl manzarasını seyrettik. Bu Cafe’de dikkatimi çekip beni şaşkınlığa uğratan şeylerden bir tanesi plajının olması, diğeri ise gölde tekne turu yapılıyor olmasıydı.

Elazığ Hazar Gölü
Elazığ Hazar Gölü

Elazığ’ da yapılacak şeyler kategorisinde kesinlikle bu iki etkinlik başı çeker. Yan yana olan işletme ve otellerin kendilerine ait plajları bulunuyordu. Biz hazırlıksız geldiğimiz için tekne turu yapmaya karar verdik. Tekne ücretleri kişi başı 30 ₺ idi. Canlı müzik eşliğinde ve o sıcaklığa rağmen ılık ılık esip bizi rahatlatan tekne gezisinde bir yandan göbek atıp, bir yandan fotoğraf çekilebiliyorsunuz. Göldeki tekne turunda ilk durağınız sit alanı haline gelen ve üzerinde değişik kuşların yaşadığı adacık, diğeri ise 1600’lü yıllarda Kilise Adası olarak geçen, yerleşim yerleri ve kiliseden oluşan bir ada. 1800’lü yıllardan sonra hızla suların yükselmesiyle sular altında kalan batık şehir ve kilise. UNESCO’ ya girmesiyle birlikte bu gizemli batık adanın dalış turizmine açılması da bekleniyor. Biz batık şehir ve kilise kalıntılarını yaz mevsiminde gittiğimiz için göremedik. Görmek için suların çekilmeye başladığı sonbahar mevsimleri tercih edilebilirmiş. Kim bilir belki de dalış turizmine açıldığında dalış için gidebiliriz…

Elazığ Batık Şehir
Elazığ Batık Şehir

Hazar Gölü gezimizden sonra rotamızı Keban Barajı üzerine kurulmuş, alabalıklarıyla meşhur Çırçır Şelale’ sine çeviriyoruz. Çırçır Şelalesi için dünyanın en genç şelalesi olduğu söylenmekte, bunun sebebiyse baraj yapıldıktan sonra oluşan çatlaklardan akan suyun oluşturduğu yapay şelaleden gelmektedir. Çırçır şelalesinin üzerinde kurulmuş serin havasıyla yaz aylarında kaçıp gidilebilecek harika bir restoran bulunuyor. Bu restorana gidenlere tavsiyemiz kesinlikle alabalık yemeleri ve hiçbir yerde bu kadar iyisini yemediğinize emin olduğumuz acılı ezmelerini yemeleridir. İşletmede Alabalık ile yapılabilecek ne varsa hatta daha fazlası yapılmış. Alabalığın ızgarasından, adana haline kadar her türlüsünü şeflerimiz hünerli elleriyle sizler için sergiliyor.

Elazığ Çırçır Şelalesi
Elazığ Çırçır Şelalesi

Ceplerimize birçok güzel anıları doldurup Elazığ’a veda ediyor, hap bilgi olarak Elazığ’da ne yenir? yazımızı bırakıyoruz.

ELAZIĞ’DA GEZİLECEK YERLER

Karaleylek Kanyonu

Saklıkapı Kanyonu

Keban Barajı

Harput Kalesi ve Harput İlçesi

Hazar Gölü

Buzluk Mağarası

Meryem Ana Kilisesi

Dabakhane

Arap Baba Türbesi

Eğri Minare

Şefik Gül Kültür Evi

Çırçır Şelalesi

Hazar Baba Kayak Merkezi

Golan Kaplıcaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here