Kışın Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

0
707

Kamp tutkusu mevsim gözetmeksizin her insanın içinde yer alan apayrı bir zevk. Bu zevki tatmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz. Peki kışın kamp yapacaklara tavsiyeler nelerdir?

Kamp Çadırı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kamp yapmanın istisnasız unsurlarından birisi de elbette kamp çadırınız. Kamp çadırınız ne kadar amacınıza hizmet ediyorsa, kampınız o kadar konforlu ve risksiz olacaktır. Kışın kamp yapacaksanız eğer çadırınız 5 mevsim olmalıdır. 5 mevsim çadırlar kumaş yapısı, havalandırma boşlukları, kullanılan fermuar, zemin kumaşı ve buna bağlı bir çok etmen bakımından diğer çadırlardan farklıdırlar. Bu çadırlarda en önemli unsur hava akışı ve yalıtımdır. Kullanılan poller de doğa şartlarına uygun ve dayanıklı olacak maddelerden üretilmiştir.  Çadır seçerken ucuzuna kaçmak yerine, kalitesi yüksek f/p ürünlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Markanın bir önemi yoktur fakat yine de bazı markalar bu konuda kendilerini ispatlamışlardır. Marka tercihlerinizi yaparken, yazımızda yer alan özellikleri göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Çadır seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise çadırın bagaj alanının olup olmamasıdır. Bagaj alanı olan çadırlar, malzemelerinizin ıslanmamasını, donmamasını ve nemlenmemesini sağlayacaktır.  Yine eşyalarınızın güvenliği için de bu tercih önemlidir.

Çadır’ın altına koyacağınız bir altlık size fayda sağlayacaktır..

Çadır altlığı ısı yalıtımı açısından çok büyük önem taşır. Çadırınızı direk karın, buzun üstüne kurmaktansa bir çadır altlığı kullanmanız kış kamplarında hayat kurtarır. Bu önemli malzemeyi seçerken yalıtım özelliğinin olup olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çadır altlığı sayesinde hem çadırınızın ömrü uzayacaktır, hem de zeminde olası su birikintisi sizleri olumsuz etkilemeyecektir.

Tarp Nedir? Tarp Ne İşe Yarar?

Kış kamplarında en büyük yardımcılarınızdan birisi de tarptır. İki ağaç arasına gereceğiniz tarp sizi bir çok olumsuz etmenden korur. Hani derler ya say say bitmez diye. İşte kış kamplarında tarpın faydaları say say bitmez. Sizi ağaçlardan düşebilecek buz kütlelerine karşı korur. Uykunun ortasına kimse kafasına kar kütlesi yemek istemez öyle değil mi? Hele ki donmuş buz haline gelmiş bu kar kütlelerinin çadırı delme ihtimalini de düşünürsek epey tehlikeli olur öyle değil mi? Tarp burada devreye girmektedir. Bununla birlikte çadırınızı direk yağışlardan, rüzgarlardan da korur. Bir nevi duvar görevi görüp çadırınızı korur. Tarp yakınlarında yakacağınız ateşin veya ocağınızın da rüzgardan etkilenmemesini sağlar. Bu nedenle kış kamplarında tarp çok önemlidir. Tarp seçimi yaparken en çok dikkat etmeniz gereken şey ise rüzgara dayanıklılığıdır. Tarpınız eğer rüzgardan yırtılabilecek seviyede bir kumaştan yapılmış ise, size pek faydası olmayacaktır. Bu konuya dikkat etmeniz gerekmekte..

Kış Kapında Uyku Tulumu ve Mat Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Uyku tulumları hakkında genel bilgiyi Yazın Kamp Yapacaklara Tavsiyeler yazımızda belirtmiştik. Kışın yapılacak kamplarda uyku tulumunuzun Comfort seviyesi minimum -10 olmalıdır. Comfort seviyeniz sizin için hayat kurtarır. Piyasada gördüğünüz -15 vb uyku tulumlarının çoğu Extreme değerden bahsetmektedir. Bu nedenle sizler bu seçimi yaparken Comfort derecesini baz alınız. Aksi takdirde donma ve hiportermi kaçınılmaz olacaktır. Kaz tüyü uyku tulumları son dönemlerde çokça tavsiye edilse de artık kesinlikle kaz tüyü kullanmak zorundasınız demek yanlış kalıyor. Sektörün devleri artık kaz tüyü kalitesinde, hatta çok daha iyi kalitelerde farklı materyallerle yapılmış uyku tulumu üretebiliyorlar. Bu nedenle sizler için öncelikli olan şey Comfort derecesi ve içerisine girdiğinizde kendinizi ne derece rahat hissettiğinizdir.

Kamp matlarında ise R değeri yüksek bir mat tercihiniz olmalıdır. Kalınlık olarak minimum 12mm ve R değeri  ( R-Value ) 5 ve üzeri bir mat seçimi sizler için faydalı olacaktır. Kışın kamp yapacaklara tavsiyelerimizden en önemlisi ucuza kaçmamak olacaktır. Ucuza kaçtığınız her materyal, kamp konforunuzu ve güvenliğinizi olumsuz etkileyecektir. Kış kamplarının ana unsurlarından olan çadır, uyku tulumu ve mat konusunda paraya kıymanız gerekebilir. Fakat bu malzemelerinizi özenli kullanırsanız size ömürlük yetebilecek kalitededirler. Kış kamplarında 2 mat kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bunlardan birini askeri mat, diğerini şişme mat olarak kullanabilirsiniz. Hem birisi diğerini yedekler, hem de izolasyon konusunda artı değer sağlamış olursunuz.

Kış Kampında Ne Yenir? Kış Kampında Kullanılacak Mutfak Malzemeleri Nelerdir?

Kış kamplarında kamp mutağı ve yiyecek seçimi çok önemlidir. Yiyeceklerinizin donmaması, enerji vermesi, sizleri hasta etmemesi ve muhafazası gibi bir çok konuyu ele alacağız.

Kışın kamp yapacaksanız eğer yanınızda götüreceğiniz gıdalar soğuktan etkilenebilecek gıdalar olmamalıdır. Kamp ateşi yakarak veya rüzgardan ve soğuktan etkilenmeyen ocak ve kartuşlar ile yiyeceklerinizi pişirebilir, ısıtabilirsiniz. Eğer uzun süreli yürüyüş rotalarınız var ise kompakt ve enerji veren gıdalar tercih etmelisiniz. Vakumlu yiyecekler, enerji barları, kuruyemiş, çikolatalar veya hazır yemek paketleri gibi gıdalar enerji bakımından vücudunuzu dinç tutacaktır. Yürüyüş rotalı kamplarda vücudumuzun proteinden ziyade karbonhidrat ihtiyacı olacaktır. Bu gıdalardaki karbonhidratlar bizleri hem sıcak tutacak, hem de enerji verecektir. Yürüyüş rotası olmayan kamplarınızda ise yiyecek konusunda biraz daha serbest davranabilirsiniz. Fakat bizim tavsiyemiz paketli gıda kullanmanızdan yanadır. Çünkü kış kamplarında yiyecek arayan yabani hayvanlarla karşılaşma riski vardır. Bu karşılaşma ihtimaliniz yiyecek içecek kokusu arttıkça çoğalacaktır. Kampta bu tarz bir kabus yaşamak istemiyorsanız koku oranı düşük, paketli gıdaları kullanmanızda fayda var.

Kullanacağınız termos seçimi de sizlere ciddi artılar sağlayacaktır. Mesela sıcak su muhafaza süresi uzun olan termoslarınız sizlere fırsat sağlayacaktır. Boğazınızın ılık tutulması, ılık su tüketimi size sağlık açısından artı sağlayacaktır. Kışın soğuğundan etkilenmemek adına gıdalarınızı sıcak ve ılık tüketmenizde fayda vardır.  Bununla birlikte sularınızı şişeden ziyade termoslarda muhafaza etmenizi tavsiye ederiz. Fakat böyle bir imkanınız yok ise su şişelerini ters muhafaza ediniz. Suyun tabandan donmasını engellemiş olursunuz bu sayede.

Kış Kamplarında Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kış kamplarında kat kat kıyafet giymek herkesin aklına ilk gelen oluyor genelde. Bu düşünce maalesef doğru değildir. Kış kamplarında kıyafet seçiminiz sizi “hafif üşütecek” nitelikte olmalıdır. İş yapmaya, hareket etmeye başladığınız andan itibaren vücudunuz ısınacaktır zaten. Fakat kat kat giyinmeniz durumunda ısınan vücudunuz sizi terletecek ve hastalığa yol açacaktır. Su kaybı da cabası.  Sırasıyla, içlik, t-shirt, polar ve mont olarak seçiminizi yapabilirsiniz.  Böyle bir giyim genelde sizleri çok terletmeyecek ya da üşütmeyecektir. Fakat her bireyin kendi vücudunu iyi tanımasını ve ona göre giyinmesini öneriyoruz. Kullandığınız botun hava alması, su geçirmemesi ve kaydırmaz olması arayacağınız özellikler olsun.

Keyifli kamplar dileriz!