Yazın Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

0
746
Yaz kampı ve özellikle ormanda yapılan kamplar, kamçılar için çok keyifli geçmektedir. Bu kamplarda bıçak, testere, balta vb araçlar kullanılır.

Yazın herkesin aklına bir çadır, bir sırt çantası alalım da kamp yapalım fikri gelir. Bu fikirle çadırını, çantasını alan herkes kendini yollarda, doğada buluyor. Peki  yazın kamp yapacaklara tavsiyelerimiz neler? Yanımıza neleri almalıyız? Yazın kamp yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Bu yazımızda sizlere rahat bir yaz kampı yapmanız için dikkat etmeniz gereken şeylerden bahsedeceğiz.

Çadır Seçimi Yapmak

Yaz kamplarında çadır seçimi çok önemlidir. Husky çadırlar genelde profesyonellerin tercihi olmuştur. Yaz ve kış kamplarında çadır seçimi çok ama çok önemlidir. Husky çadır pol ve kumaş kalitesi ile her daim sevilen bir çadır olmuştur.

Yazın kamp yapacak kişiler için en önemli husus çadır seçimidir. Konforlu bir uyku, tüm tatil planının temelini oluşturuyor diyebiliriz. Kötü bir çadır seçimi tüm tatilinizi zehir edebilir. Berbat geçen bir gecenin ardından kim mutlu olabilir ki? Yazın yapılacak kamplarda güneş faktörü unutulmamalıdır. Bu nedenle güneş ışığını soğurabilecek, havalandırmaları güçlü, terleme yapmayacak ve içerisinde rahat hareket edebileceğiniz bir çadır seçimi yapmalısınız. Bunun için genellikle çift tenteli çadırlar kullanılmaktadır. Üst tenteniz çadırınızı soğuk tutmak için önemlidir. Üst tenteler poliüretan – slikon maddeden olmalıdır.

Çadır kumaşınız kaliteli ve genelde rip-stop adı verilen özel kumaştan olmalıdır. 

Naylon kumaşlardan uzak durulmalıdır. Çadırın havalandırma kapakları uygun yerlerde seçilmeli ve genelde çift olmalıdır. Hava akışının sağlanması için çift havalandırma önemlidir. İyi bir çadır, iyi bir uyku ve rahat bir tatil için ilk sırada gelmektedir diyebiliriz. Bu nedenle çadır satın alırken biraz paraya kıymanız gerekmekte… Çadırınızın fermuar aralıkları, fermuar kalitesi de ortamın rüzgar değerini değiştirmektedir. Profesyonel hazırlanan bir çadırın hava sirkülasyonu ince hesaplar sonucunda yapılmaktadır. Hava sirkülasyonu başarısız olan bir çadır terleme yapacaktır. Bu da bütün uykunuzu zehir edebilir.

Uyku Tulumu ve Mat Seçimi Yapmak

Yaz kamplarında ve diğer kamplarda uyku tulumu çok önemlidir. Uyku tulumu seçimine özen gösterilmezse sorunlar yaşanabilir.

Bunları okuyunca siz de epey uykucuymuşsunuz diyebilirsiniz fakat burada önemli olan şey uyku konforu. Bu konuda bize güvenebilirsiniz. İyi bir uyku için tek başına çadır yeterli değil elbette.  Çadırın alt kısmına serilecek güzel bir örtü, ve çadırın iç kısmına yerleştireceğiniz bir mat, hem çadırınızı taş vb sivri cisimlerden koruyacak hem de sizleri yumuşak bir zeminde uyutacaktır. Araç sahibi olan kampçılar için şişme yatak önerebiliriz. Çadırınızın ölçülerine uygun ölçülerde şişme yatak tercih edebilirsiniz. Şişme yatağınızı kullanırken de yine altına mat kullanmanız şiddetle tavsiyemizdir. Şişme yatağın üzerinde kullanabileceğiniz bir örtü, vb işinizi fazlasıyla görecektir.  Eğer aracınız yoksa matınızın üstüne uyku tulumu kullanmanız gerekmektedir. Burada ilk dikkat edilmesi gereken şey mat tercihiniz olmalıdır. Bütçeniz var ise şişme mat kullanımı ilk tercihiniz olmalıdır. Fakat bütçeniz kısıtlı ise, en azından 10mm kalınlığında bir kamp matı seçmelisiniz.

Kamp Matı R Değerleri

Kamp matlarının R değerleri ( R-Value ) bulunmaktadır. Bu değer, matın yalıtım gücünü gösterir. Bu değerler 1 ile 9.5 arasında değişmektedir. 

Yaz kampları için en ideal R değeri 1-4 arasındadır. 4-9.5 arasındaki değerler kış ve sonbahar kampları için tercih edilmektedir. Üşüme eşiği düşük olan kampçılar için 4 değer bir mat önerilebilir.

Uyku tulumu seçiminde ise limitler göz önünde bulundurulmalıdır. Max – Comfort – Limit – Extreme çeşitlerini bir çok uyku tulumunda görürsünüz. Peki bu limitler neyi ifade etmektedir?Extreme Değer : Standart bir kadın bedenini* 6 saat boyunca hipotermiden koruyacak değerdir. Fakat bu ölüm riskini tamamen ortadan kaldırmaz. Bu değer uyku tulumunuzun yaşam ile ölüm arasındaki son değeridir.

Limit Değer : Standart bir erkek bedeninin* 8 saat boyunca uykuda tutabilecek sıcaklık değeridir. Bu değer uyku tulumunuzun ideal değerini göstermektedir.

Comfort Değer : Standart bir kadının bedeninin çok rahat bir şekilde, konforlu uyku uyumasını sağlayan sıcaklık değeridir. Bu değerde giysi ve kapalı fermuarın olduğu varsayılmaktadır.

Max Değer : Standart bir erkek bedeninin aşırı terleme yapmadan uyuyabileceği sıcaklıktır. Fermuarın açık olduğu ve bedenin bir kısmının dışarıda olduğu varsayılmaktadır.

*Standart bir kadın bedeni 25 yaş, 160 cm uzunluk ve 60 kg olarak kabul edilmektedir.

*Standart bir erkek bedeni 25 yaş, 173 cm uzunluk ve 73 kg olarak kabul edilmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında bilmemiz gereken bir diğer şey ise kamp yapacağımız ortamın en düşük sıcaklık derecesidir. Bütün yazımızda bu sıcaklık değerini 1-2 derece olarak kabul ediyoruz. Eğer bu seviyelerin altında bir sıcaklık seviyesi varsa bu konuyla alakalı  Kışın Kamp Yapacaklara Tavsiyeler yazımızı okuyabilirsiniz. Yazlık uyku tulumu seçimlerinde Max Değer göz önünde bulundurulmalıdır. Max değer ne kadar yüksek ise terleme o kadar az, uyku konforu o kadar yüksek olmaktadır.

Kamp Mutfağı ve Termos Seçimi

Yaz kamplarının değişmez ürünü Stanley Termos kamplarda içeceklerinizi sıcak veya soğuk tutmaya yarar. Bununla birlikte buzları 5 güne kadar tutabilir. Daha fazla tutan modelleri de mevcuttur. Stanley termos hava koşulları farketmeksizin pek çok kampta kullanılır.

Yazın kamp yapacaklara tavsiyelerimizin en önemli kısımlarından birini de kamp mutfağı ve termos oluşturmaktadır. Kaliteli bir termos içeceklerinizi uzun süre soğuk tutmaya yarayacaktır. Özellikle güneşin direk temas ettiği ortamlarda, iyi bir termos soğuk suya erişiminizi kolaylaştıracaktır. Termoslar genellikle sıcak su dayanıklılığı, soğuk su dayanıklılığı ve buzlu su dayanıklılığı şeklinde 3 farklı zaman dilimi sunmaktadırlar. Yaz kamplarında bizler için önemli olan değer soğuk su ve buzlu su dayanıklılığı süreleridir. Kaliteli termoslar genellikle 5 güne kadar buzu muhafaza etmektedirler. Bu da bizlere ciddi handikaplar katmaktadır.  Yazın sıcağında, kamp ortamında, buzzz gibi bir su iyi gelirdi öyle değil mi?

Kamp mutfağında ise yaz sıcağına dayanıklı malzemeler seçilmelidir. Burada en çok yanıcı maddelere dikkat etmemiz gerekiyor. Ocak kartuşları, çakmak kibrit vb yanıcı maddeler direk sıcağa maruz bırakıldığında ciddi sorunlara yol açabilir. Tabi ki bununla beraber gıdalarımızın da muhafazası önemlidir.

Yaz kamplarında yiyecek seçimi çok önemlidir.

Meyveler ve sebzeler kamplar için en uygun yiyeceklerdir. Bunların ateşte pişmesiyle birlikte harika içecekler ve yemekler elde edebilirsiniz.

Kampta bir buzdolabımız bulunmadığı için bozulma ihtimali düşük olan gıdalar seçilmelidir. Konserveler bu konuda başta gelir. Konserve gıdaların pişirilmesi de çokça kolay olmaktadır. Eğer aracınız var ise strafor kutu ve buz kasetleri ile kendinize mini buzdolabı yapmanız da mümkün olacaktır fakat bu da sizlere en fazla 2-3 gün konfor sağlayacaktır. Aracınız yok ise katlanabilir termal çantalar sizlere kısa süreli çözümler üretse de, yazın sıcağında çok bir faydasının olmayacağını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Test edildi ve onaylandı. Bu nedenle gıdalarınızı direk güneş ışığına maruz bırakmadan muhafaza etmeniz ve bozulma ihtimali düşük olan gıdalar seçmeniz kamp yemeği sorununu da tamamen ortadan kaldıracaktır. Bu konuda meyve ve sebzeler çok daha verimlidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here